Τι είναι η κινησιοθεραπεία και πως με βοηθάει;
Η κινησιοθεραπεία είναι μία θεραπευτική μορφή φυσικοθεραπείας, η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση ποικίλων σωματικών προβλημάτων, ενώ παράλληλα διαθέτει και προληπτικές ιδιότητες. Βασικοί στόχοι της κινησιοθεραπείας είναι η αποκατάσταση της καλής λειτουργίας της σπονδυλικής στήλης, η βελτίωση των σωματικών αντοχών, η ενδυνάμωση των μυών αλλά και η σταδιακή απώλεια βάρους.
Η κινησιοθεραπεία, ως μέθοδος φυσικοθεραπείας, προτιμάται για τις θεραπευτικές τις ιδιότητες σε περιπτώσεις ασθενών που υποφέρουν από πόνους στον αυχένα, δισκοπάθεια, ατροφία μυών, πάρεση των άκρων, παχυσαρκία και χρόνιες καρδιολογικές και αναπνευστικές παθήσεις. Η μακρά λίστα των προβλημάτων στην αντιμετώπιση των οποίων μπορεί να συμβάλλει η κινησιοθεραπεία ακολουθείται και από έναν ευρύ κατάλογο μεθόδων που χρησιμοποιεί.
- Βελτιώνουμε τη λειτουργία του νευρομυϊκού συστήματος από το οποίο καθοδηγούνται και ελέγχονται οι κινήσεις
- Αυξάνουμε την ενεργή μυϊκή μάζα
- Μειώνουμε το περιττό λίπος
- Ενδυναμώνουμε το συνδετικό ιστό του σώματος (ο ιστός που συνδέει τα κύτταρα και τα όργανα του σώματος πχ. τένοντες, απονευρώσεις, περιβλήματα οργάνων και μεμβράνες )
- Προάγουμε τη σωστή στάση ,την αρμονία, τη συμμετρία και τις σμιλεμένες γραμμές του σώματός μας.